🌐 Polski
EnglishJęzyki ↓

Oblicz VAT – Polska

Szybki kalkulator VAT – Polska: cena z VAT 23% i bez niego, kwota podatku oraz jego udział w cenie w PLN.

Polska · VAT

Cena netto–
Kwota VAT–
Cena brutto–

Stawki VAT w Polsce

Podstawowa stawka VAT w Polsce wynosi 23%. Stawki obniżone: 8%, 5%. To więcej niż średnia dla regionu Europa (20%). Miejsce w światowym rankingu stawek podstawowych: #10 na 159 krajów.

StawkaRodzaj
23%Stawka podstawowa
8%Stawka obniżona
5%Stawka obniżona

Stawka 8% w Polsce obejmuje wiele usług, takich jak przewóz osób i niektóre roboty budowlane, a stawka 5% dotyczy podstawowej żywności, książek i czasopism.

Oficjalne źródło: podatki.gov.pl. Stawki sprawdzone: październik 2026.

Przykłady obliczeń VAT w PLN

Popularne kwoty z doliczonym VAT 23%:

NettoVAT 23%Brutto
10,00 PLN2,30 PLN12,30 PLN
50,00 PLN11,50 PLN61,50 PLN
100,00 PLN23,00 PLN123,00 PLN
500,00 PLN115,00 PLN615,00 PLN
1000,00 PLN230,00 PLN1230,00 PLN
10 000,00 PLN2300,00 PLN12 300,00 PLN

Odliczanie VAT od cen brutto

BruttoNettoVAT 23%
61,50 PLN50,00 PLN11,50 PLN
123,00 PLN100,00 PLN23,00 PLN
615,00 PLN500,00 PLN115,00 PLN
1230,00 PLN1000,00 PLN230,00 PLN

Jak obliczyć VAT w Polsce

Jak doliczyć VAT do ceny netto

VAT = netto × 23 / 100
brutto = netto × 1,23

Jak odliczyć VAT od ceny brutto

netto = brutto / 1,23
VAT = brutto − netto

Pamiętaj, że udział podatku w cenie brutto jest mniejszy niż sama stawka: przy 23% wynosi 18,7%. Dlatego dzielisz przez 1,23, zamiast odejmować 23%.

Pytania o VAT w Polsce

Jaka jest stawka VAT w Polsce?

Podstawowa stawka VAT w Polsce wynosi 23%. Stawki obniżone: 8%, 5%.

Jak doliczyć VAT 23% do ceny?

Pomnóż cenę netto przez 1,23. Na przykład 500,00 PLN × 1,23 = 615,00 PLN.

Jak odliczyć VAT od ceny brutto?

Podziel cenę brutto przez 1,23. Na przykład 615,00 PLN ÷ 1,23 = 500,00 PLN netto; różnica to VAT.

Jaką część ceny brutto stanowi VAT?

Przy stawce 23% podatek VAT stanowi 18,7% ceny brutto (23 ÷ 123).

Kalkulatory VAT dla sąsiednich krajów

Irlandia 23%Portugalia 23%Słowacja 23%Estonia 24%Grecja 24%Islandia 24%Włochy 22%Rosja 22%Słowenia 22%Belgia 21%Chorwacja 25%Czechy 21%

Stawki VAT na świecie

Europa

Albania 20%Andora 4,5%Austria 20%Belgia 21%Białoruś 20%Bośnia i Hercegowina 17%Bułgaria 20%Chorwacja 25%Cypr 19%Czarnogóra 21%Czechy 21%Dania 25%Estonia 24%Finlandia 25,5%Francja 20%Grecja 24%Hiszpania 21%Holandia 21%Irlandia 23%Islandia 24%Jersey 5%Kosowo 18%Liechtenstein 8,1%Litwa 21%Luksemburg 17%Łotwa 21%Macedonia Północna 18%Malta 18%Mołdawia 20%Monako 20%Niemcy 19%Norwegia 25%Polska 23%Portugalia 23%Rosja 22%Rumunia 21%Serbia 20%Słowacja 23%Słowenia 22%Szwajcaria 8,1%Szwecja 25%Turcja 20%Ukraina 20%Węgry 27%Wielka Brytania 20%Włochy 22%

Afryka

Algieria 19%Angola 14%Benin 18%Botswana 14%Burkina Faso 18%Burundi 18%Côte d’Ivoire 18%Czad 18%Demokratyczna Republika Konga 16%Dżibuti 10%Egipt 14%Eswatini 15%Etiopia 15%Gambia 15%Ghana 15%Gwinea 18%Gwinea Bissau 19%Kamerun 19,25%Kenia 16%Lesotho 15%Liberia 13%Madagaskar 20%Malawi 17,5%Mali 18%Maroko 20%Mauretania 16%Mauritius 15%Mozambik 16%Namibia 15%Niger 19%Nigeria 7,5%Republika Południowej Afryki 15%Republika Środkowoafrykańska 19%Republika Zielonego Przylądka 15%Rwanda 18%Senegal 18%Seszele 15%Sierra Leone 15%Sudan 17%Sudan Południowy 15%Tanzania 18%Togo 18%Tunezja 19%Uganda 18%Zambia 16%Zimbabwe 15,5%

Azja

Afganistan 10%Azerbejdżan 18%Bangladesz 15%Bhutan 5%Chiny 13%Filipiny 12%Gruzja 18%Indie 18%Indonezja 11%Japonia 10%Kambodża 10%Kazachstan 16%Kirgistan 12%Korea Południowa 10%Laos 10%Malezja 10%Mongolia 10%Nepal 13%Pakistan 18%Singapur 9%Sri Lanka 18%Tadżykistan 14%Tajlandia 7%Tajwan 5%Uzbekistan 12%Wietnam 10%

Bliski Wschód

Arabia Saudyjska 15%Bahrajn 10%Izrael 18%Jordania 16%Liban 11%Oman 5%Zjednoczone Emiraty Arabskie 5%

Ameryka

Argentyna 21%Bahamy 10%Barbados 17,5%Boliwia 13%Chile 19%Dominika 15%Dominikana 18%Ekwador 15%Gujana 14%Gwatemala 12%Haiti 10%Honduras 15%Jamajka 15%Kanada 5%Kolumbia 19%Kostaryka 13%Meksyk 16%Nikaragua 15%Panama 7%Paragwaj 10%Peru 18%Saint Lucia 12,5%Salwador 13%Surinam 10%Trynidad i Tobago 12,5%Urugwaj 22%Wenezuela 16%

Oceania

Australia 10%Fidżi 12,5%Nowa Zelandia 15%Papua-Nowa Gwinea 10%Samoa 15%Vanuatu 15%Wyspy Cooka 15%

Stawki VAT we wszystkich 159 krajach →